Website Visits: 


 

FBC Church Leaders

The Backbone and Strength of Our Church

 
pulpitBible.jpeg

The paid staff and our volunteers create an atmosphere of welcome and praise.

We welcome new comers to the Church and invite you to become one of our volunteers.

We have a home for you at FBC.


 
Dr. Lawrence Childs, Interim Pastor

Dr. Lawrence Childs
Pastor

 

 
Danielle Goad

Danielle Goad
Children & Youth Minister

Along with our volunteer staff welcomes area youth to come, learn and enjoy.

 

 
Norma Ring, Administrative Assistant

Norma Ring
Administrative Assistant

Norma Ring has been our Administrative Assistant since August 2015. Norma has a long history of working in an office setting and is always ready to serve with a helpful spirit.

Got a Question?

Give her a call at (276) 728-7801 or email fbchillsville@gmail.com

 
John 3:16

Volunteer Church Servants

(Serving through year in parentheses)

Deacons

Sam Sweeney, Steve Williams, Pat Sharp (2019)
Bill Smyer (2020) Mike Fariss, Mark Stout (2021)


Trustees

Dan Huff, Danny Webb, Greg Yonce

Church Officers

Business Meeting Moderator - Vacant
Clerk – Norma Ring; Substitutes for Business Meeting Minutes - 1. Lynn Davies, 2. Betty Williams
Historian – Vacant
Librarian – Norma Ring
Treasurer – Polly Sturgill, Assistant Treasurer – Glenda Gardner

Ministry Leaders

Interim Minister to Children and Youth - Danielle Goad
Media and Technology Director - Mike Fariss
Music Director - Vacant
Public Relations Coordinator - Bob Wright
Street Sign Coordinator - Norma Ring
VBS Director – Gail Hudler

Committees / Service Teams

Adult Fellowship

Bill Smyer, Lynn Davies (2019), Mike Fariss (2020), Vacant (2020), Betty Williams (2021)

Baptismal

Dan and Judy Huff, Tammy and Danny Webb (2019), Jim Ring, Vacant (2020), Two vacancies (2021)

Benevolence

Vacant (2019), Lynn Ogle (2020), Jim Ring (2021)

Budget Committee

Rex Hancock, Dan Huff, Judy Thompson (2019), Mike Fariss, Bill Smyer (2020), Steve Pulliam (2021)

Building & Grounds Committee

Mark Ogle (2019), Sam Sweeney, Donna Kaye McIver (2020), Bob Davies, Ron Privett, Steve and Paula Pulliam (2021), Beth Graham (2021)

Children and Youth Advisory Committee

Danielle Goad, Pat Sharp, Vacant

Cemetery Committee

Mike Fariss, Jo Ann Hancock, Dan Huff, Danny & Tammy Webb, Steve Williams

Constitution and Bylaws Committee

Bill Smyer (2019), Shannon Sharp-Rutig (2020), Mike Fariss (2021)

Kitchen Committee

Polly Sturgill (2019), Mebus Musser (2020), Glenda Gardner (2021)

Lord’s Supper Committee

Wayne & Lottie Gullion, Jeff & Shannon Rutig (2020), Two vacancies (2021)

Media & Technology Team   

Mike Fariss, Steve Williams, Bob Wright, Greg Yonce

Music Ministry

Organist - Vacant, Pianist – Mary Parks (subject to approval at October Business Meeting)

Nominating Committee (appointed by Church Council)

Tammy Webb, Dianne Shockley (2019), Janie Adams, one vacancy (2020), Mike Fariss, one vacancy (2021)

Nursery Advisory Committee

Scheduler: Norma Ring; Committee: Tammy Webb (2019), Vacant (2020), Vacant (2021)

Personnel Committee

Greg Yonce, (2019), Jeff Rutig (2020), Vacant (2020), Lynn Ogle, Shernell McGrady, Gail Hudler (2021)

Scholarship Committee

Cathy Sweeney (2019), Laura Goad (2020), Lynn Davies (2021)

Tellers Team

Laura Goad, Joann Hancock, Cathy Sweeney (2019), Lynn Ogle, Vacant (2020), Janie Adams, Diane Shockley (2021), Alternates: 1. Jim Ring, 2. Vacant

Transportation Committee

Pat Sharp (2019), Tonyia Gibson, Greg Gibson (2020), Vacant (2021)

Usher Team

Harold Cox, Bob Davies, Mark Ogle, Pat Sharp (Lead)

Visitation Team

Carolyn Grigg, Judy Thompson, Betty Williams

Water Booth Committee

Mark Ogle, Danny Webb, Vacant

Sunday School

Administration

Director- Gail Hudler
Christmas Dinner – The Kitchen Committee
Literature Director - Merle Goad, Assistant Literature Director - Vacant
Assistant Director - Jeanette Armentrout, Secretary - Vacant

Pre-School and Children Department

Director Judy Huff
Secretary Vacant
Pre-K through grade 2 Teacher Tonyia Gibson
Pre-K through grade 2 Substitute Teachers Jo Edwards, Jeff & Shannon Rutig
Grades 3-6 Co-Teachers Judy Huff, Loretta Stout, Mark Stout
Department Substitute Teachers Vacant

Youth Department

Co-Directors Pat Sharp & Danielle Goad
Grades 7-12 Co-Teachers Pat Sharp & Danielle Goad

Adult Department

Director Vacant
Secretary Betty Williams
Assistant Secretary Gracie Edmonds
Bible 101 Teacher Sam Sweeney
Assistant Ron Privett
Ladies Bible Class Co-Teachers Carolyn Grigg & Elizabeth Yon
Monos & Duos Teacher James Armentrout
Substitute Teachers Margaret Cox & Betty Jayne Surratt
Morning Glories Co-Teachers Susan Naff & Ann Davis
Pairs & Spares Teacher Becky Adams
Substitute Teacher Jeff Rutig